Sajnos kevesen vannak egyáltalán tisztában azzal, hogy miféle veszélyeknek van kitéve egy átlagos felhasználó számítógépe, és a rajta tárolt bizalmas/értékes adatai. Ha pedig nem átlagos, hanem pl: magas beosztású vezetőről, vagy bizalmas adatokkal dolgozó szakemberekről, vagy éppen egy IT biztonsági szakemberről van szó, akkor a veszély még komolyabb!
A hordozható számítógépek, okostelefonok, és egyéb kütyük elterjedésével a helyzet csak egyre romlik, hiszen ezekkel az eszközökkel céges hálózatokat, leveleket, és egyéb bizalmas adatokat is elérhetünk.
A leggyengébb láncszem persze legtöbbször maga a felhasználó. Köszönhető ez a informatika világának rohamos – sokak számára követhetetlen – fejlődésének, és a marketing gépezetnek, ami pedig elhiteti velünk, hogy a fészbúk elérése a legfontosabb dolog a világon ;)
Aki képes ezen átlátni, és egy kicsit is érdekli, hogyan tudhatja biztonságban a laptopján tárolt adatait, az lapozza végig ezt a rövid prezentációt, ami valójában már egy konkrét megoldásra is fókuszál, azonban termékektől függetlenül is a probléma forrására igyekszik felhívni a figyelmet…
A megoldás: szeparáció
Előfeltételek
A fenti ábrán látható architektúra megvalósításának elengedhetetlen feltételei a következők:
Hardver
Ez alapvető fontosságú processzor feature. Ennek megléte (bekapcsolt állapota) nélkül egyáltalán nem használható egyetlen HVM Hypervisor sem. Bővebben…
A Xen azonban nem csak HVM domaineket (virtuális gépekt) képes létrehozni, sőt a Qubes 1.0 VT-x nélkül is működőképes, mivel nem HVM virtualizációt használ.
Ez a fícsört szinte minden mai processzor támogatja, ám sok laptop BIOS-ból hiányzik a ki/be kapcsolás lehetősége. Az én laptopom (Esprimo V5505) is ebbe a kategóriába tartozik, így kicsit hackelni kellet a BIOS-t hogy bekapcsolható legyen.
Ez a chipset feature ahhoz szükséges, hogy a különböző I/O eszközöket is biztonságosan hozzárendelhessünk különböző VM-ekhez. Ennek megléte nélkül technikailag működőképes megoldást hozhatunk létre, viszont biztonsági szempontból nem leszünk sokkal előrébb. Bővebben...
Megléte opcionális, ezzel még tovább növelhetjük rendszerünk megbízhatóságát.
Az Intel legújabb technológiája, ami a fent említett ‘alap’ dolgokon felül, a még teljesebb hardver virtualizáció megvalósítását tűzte ki célul. Bővebben…
Szoftver
Ha a hardveres alapfeltételek adottak, akkor már csak a megfelelő szoftver kell a megvalósításhoz. Technikailag bármelyik Hypervisor alkalmas lenne erre, a gyakorlatban mégis egyelőre csak Xen alapú megoldások léteznek:
A projekt egyelőre ‘beta’ állapotban van, azonban technikailag a legjobbat szeretnék kihozni belőle, így a biztonság az első és legfontosabb szempont. Ennek ellenére egyedülálló integrációs kiegészítő szoftvereken dolgoznak, ami a különböző VM-ek közötti állománycserét, és interakciót igyekeznek biztosítani ‘felhasználóbarát’ módon.
Egyetlen hátrányos tulajdonsága, hogy egyelőre csak Linux alapú VM-eket lehet benne használni, egészen konkrétan: Fedora Mivel sokaknak nem ez a szimpatikus disztribúció, így az ismeretlen felület és beállítási lehetőségek a tesztelés során némi kényelmetlenséget okozhatnak.
Nagyobb baj az, hogy akinek elengedhetetlen a windows-os VM, az nem sokra megy ezzel egyelőre :(
A projektről azóta több cikk is született:
Ez a szoftver a Citrixtől, ugyan ezt ígéri, ám esetükben a windows az alapértelmezett VM, a Linux egyelőre ‘experimental’ jelzéssel van ellátva.
A termékről azóta külön cikk is született…