Március 9-én megjelent a Qubes OS legújabb, 3.1 verziószámú kiadása.
Mivel a 3.0 csak amolyan technológia váltást jelző – az átlagos felhasználók számára kevés egyből észrevehető újdonságot hozó – verzió volt, így ebben a cikkben a 2.0 verzióhoz képesti különbségeket igyekeztem kifejteni
A Qubes OS biztonságos desktop megoldásával most ismerkedőknek továbbra is a – rendszeresen aktualizált – általános ismertetőmet ajánlom első olvasmánynak.
A 3.1 verzió sajátosságai
- HAL (Hypervisor Abstraction Layer) – mostantól a libvirt-re épül, ami lehetővé teszi, hogy a jelenleg használt Xen helyett bármilyen más (libirt által támogatott) hypervisor használatát.
Természetesen, a további hivatalos kiadások ezen túl is a Xen-re fognak épülni, tehát ez a lehetőség egyelőre elméleti. Azonban a gyakorlatban igen hasznos, hogy egy már meglévő és aktív virtualizációs projektre építkeznek, egy teljesen egyedi megoldás használna helyett – így ugyanis a hivatalos Xen kiadásokat használhatják, nem kell saját pacth-ek fejlesztésére időt pazarolni.
- Xen 4.6 – a fenti váltásnak köszönhetően különösebb problémák nélkül lehetett váltani a 4.6-os Xen kiadásra, ami új lehetőségeket, és a libxl management eszközök használatát jelenti.
- UEFI support
- Frissített GPU driverek a dom0-ban
- PV Grub támogatás a virtuális gépeken belül
- Hivatalosan támogatott, Debian alapú template-ek.
- Hivatalosan támogatott, Whonix template-ek.
- SaltStack alapú management megoldás a dom0-ban
- Hivatalos USB VM támogatás, USB-s beviteli eszközök támogatásával
- Qrexec 3 – ami szintén egy belső, a VM-ek közötti biztonságos kommunikáció megvalósításárt felelős megoldás.
- Megújult fordító környezet – többféle operációs rendszer támogatással, eldobható (Disposable) VM-ek használata segítségével.
- Automatikus tesztek bevezetése – ami a megint csak a fejlesztőknek ad újabb lehetőségeket a hibamentes(ebb) kiadások eléréséhez.
- új verziószámozási rendszer bevezetése.