Azt hiszem bátran mondhatom, hogy nem vagyok egy ‘job hopper’. Mégis, így sok-sok év után kezd kirajzolódni egy minta. És úgy tűnik a ‘ciklusidőm’ ~13 év, akár csak a napunknak :D
Szóval ezt is megértem, hogy kirúgtak az eddigi állásomból. Ugyan nem a ‘teljesítményemmel’ volt probléma, ‘csak’ a terméket (QRadar) – és vele az ~egész IT Security üzletágat – adta el az IBM. Így tulajdonképpen elfogyott alólam a talaj, elfogytak az ügyfelek, és ezzel együtt a fizető projektek is.
Persze, egy ekkora multinál el lehetett volna még lébecolni jópár évet, és/vagy beállni valamelyik aktuális buzzword mögé, ám én úgy éreztem, hogy ha az IBM nem is, más azért biztosan tudna mit kezdeni a 20+ éves IT Security tapasztalatommal.
Valójában soha nem is akartam igazán multinál dolgozni, és az indokokat korábban is kifejtettem már. Az IBM-nél eltöltött évek ezt sajnos(?) nem igazán tudták cáfolni, sőt belülről elég hamar kiderül, hogy egy multinak egyetlen célja van: a folyamatos bevétel növekedés. És ezt nem is nagyon titkolják. Ez egy lelkes open-source ‘hívő’ IT biztonsági szakember számára igen durva béklyó, amin a folyamatos nagycéges marketing bullshit sem segít.
De persze a pénz az nagy úr. Ez volt az elsődleges motiváció amikor legutóbb munkahelyet váltottam. És köszönhetően a ‘hozott’ tapasztalatomnak ez tulajdonképpen működött is, mert igen hamar kiderült, hogy hiába egy kis ‘névtelen’ cégtől jöttem, a ‘knowledge transfer’ az bizony nem az elvárt irányba zajlik :) Ennek köszönhetően pár év alatt sikerült is a ranglétrán addig jutnom, hogy hivatalosan is az volt a feladatom, hogy a megszerzett tudást és tapasztalatot – tanácsadókét – az ügyfeleknek átadjam.
És ez bizony tetszett, hiszen valójában ez volt a célom, és a számomra ideális munkakör.
De a törpök élete nem csak játék és mese
Elég hamar kiderült, hogy a kritikus látásmódom nem mindenkinek tetszik, és nem is igazán passzol a cég pénz központú látásmódjába. Nekik a marketing bullshitet betanult szemellenzős, olcsó biorobotokra van szükségük, akiket a tények nem nagyon zavarnak össze. És akik lelkesen és (ön)tudatlanul is csak a buzzworkdok-ből épített Security Teather díszletei.
A termékek és szolgáltatások célja valójában nem az ügyfelek elégedettsége és sikere, sokkal inkább csak a pénzük megszerzése, ahol a kulcsszó a ‘good enough’.
Nálam ez már egyre sűrűbben kiverte a biztosítékot, így a termék és az IT Security protfoló ‘megszűnése’ csak egy utolsó csepp volt a pohárban. Tulajdonképpen örömmel fogadtam, hogy nem kell tovább egy pénzéhes, vízfejű, az egykor méltán híres IBM nevén élősködő amerikai céget – és azok kapzsi ‘tulajdonosait’ – szolgálnom.
Azt azért mindenképp ki kell emelnem, hogy az IBM Magyaroszág – aki a hivatalos munkáltatóm volt – teljesen korrekt volt, nekik külön köszönet jár! :)
Csak hát sajnos semmilyen beleszólásuk nincs abba hogy a ‘nagy’ IBM merre halad, és milyen döntéseket hoz… így ők is csak bábok egy színdarabban.
Viszlát, és kösz a halakat!